Почина Марина Туцаковиќ: Најголемиот српски текстописец ја загуби битката со злобната болест

Марина Туцаковиќ ја загуби битката по сериозна болест на 67 -годишна возраст. Најголемиот српски текстописец ги помина последните денови во КБЦ Драгиша Мишовиќ, каде што беше префрлена затоа што се разболе во вторникот, 14 септември, кога и беше ставен апарат за дишење, и беше позитивна на корона вирусот.

На почетокот на 2018 година, неа и беше дијагностициран  малигнен тумор на дојката, по што  беше оперирана.

На возраст од деветнаесет години, таа започна да пишува текстови за песни, главно поп, а подоцна и турбо -фолк жанр – со што ги пишуваше текстовите на песните што денес се балкански хитови.

Марина е родена на 4 ноември 1953 година во Белград. Дипломирала на Економскиот факултет во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти, а сите тие ги живееше со поддршката и љубовта на сопругот Александар Фута Радуловиќ. Марина и Александар имаат син Милан, а нивниот втор син Милош ненадејно почина во 2008 година. Неговото безживотно тело го пронашла во домот на семејството Радуловиќ неговата тогашна девојка Саса. Марина никогаш не се опорави целосно од тоа, и во една прилика призна дека размислува за самоубиство, но сепак се сврте кон работата и најде утеха во она што најдобро го прави, пишувајќи песни.

Марина ја започна својата кариера соработувајќи со групата Зана, за што го напиша хитот „Додирни ми колена“, кој беше објавен во 1982 година и веднаш стана хит. Таа е авторка на текстовите на Цеца, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Лепа Брена, Здравко Чолиќ, групата Зана, Тоше Проески, Џеј, Жељко Самарџиќ, Аца Лукас, Саша Матиќ …

Позната е соработката помеѓу Марина и Цеца, која за неа направи 12 албуми: „Кукавица“, „Ја још спавам и твој маици“, „Фатална љубав“, „Емотивна луда“, „Маскарада“, „Цеца 2000“…

Со познатата фолк пејачка Драгана Мирковиќ, Марина направи и безброј хитови и познати песни. Некои од нив се: „Питају ме у мом малу“, „О дали знаш“, „Математика итн.

Марина напиша голем број песни, па дури и албуми за Јелена Карлеуша. Еден од тие албуми е деветтиот албум на Јелена наречен „ЈК Револушн“, кој содржи песни: „Тихи убица“, „Ко ти до баје“, „Завет“, „Казино“ …

Покрај тоа што е текстописец, Марина честопати учествуваше на разни музички фестивали и ТВ емисии како гостин или жири. Таа беше уметнички и музички директор на фестивалот „Беовизија“ заедно со Владо Граиќ во 2003 година.

Марина беше дел од жирито во реалното шоу „Операција триумф“ во 2008 година, во кое настапија натпреварувачи од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија. По смртта на нејзиниот син Милош, таа се повлече од медиумите, но се врати во 2014 година како член на жирито во музичката програма „Пинкови вездички“.