13 починати од Ковид-19 и 495 новозаразени во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 4.145 тестирања, а регистрирани се 495 нови случаи на Ковид-19 од кои во Скопје – 228, Кавадарци – 30, Велес – 27, Битола – 24, Штип – 21, Прилеп – 20, Куманово – 17, Крива Паланка – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Кичево, Гевгелија и Берово по 10, Неготино – 7, Охрид и Валандово по 6, Пробиштип – 5, Гостивар, Свети Николе, Радовиш и Ресен по 4, Струга, Делчево и Демир Хисар по 3, Струмица, Виница, Кратово, Богданци и Дојран по 2 и по еден заразен во Крушево, Македонска Каменица и Пехчево.

Во текот на изминатото денониќие пријавени се 13 починати лица, односно тројца починати од Скопје (63, 81 и 86 години), двајца починати од Куманово (63 и 74 години) и по едно починато лице од Прилеп (98), Битола (61), Велес (36), Кавадарци (73), Охрид (69), Кочани (69), Пробиштип (63) и Крива Паланка (73). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe и 308 оздравени пациенти од Скопје – 143, Куманово – 28, Велес – 21, Прилеп – 17, Штип – 15, Битола – 14, Крива Паланка – 12, Кавадарци – 11, Струмица – 10, Кочани – 7, Кичево – 5, Радовиш, Делчево, Виница и Кратово по 3, Неготино, Пробиштип и Ресен по 2 и по еден во Тетово, Гевгелија, Валандово, Свети Николе, Струга, Демир Хисар и Богданци.

Направените 4.145 тестови се преку: ИЈЗ-301, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–66, ЦЈЗ Куманово-56, УК Пулмологија со алергологија –2, Институт за микробиологија–229, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-201, Биотек-224, Систина-59, лабораторија Лаор-161, Синлаб-24, Ремедика-15, Плодност–43, Генеа-11, Никоб лаб-639, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-54, Ројал Медика –30, Спектра-ММ-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.695.

Досега во земјата се направени вкупно 1.382.675 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 202.203, бројот на оздравени пациенти е 188.332, на починати е 7.121, а бројот на активни случаи изнесува 6.750.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 88493, Активни 3340
Куманово 12260, Активни 422
Тетово 11014, Активни 142
Прилеп 9478, Активни 279
Гостивар 8004, Активни 26
Битола 7443, Активни 245
Велес 6813, Активни 348
Кавадарци 6303, Активни 248
Охрид 6166, Активни 214
Штип 6160, Активни 214
Струмица 5910, Активни 120
Кичево 4102, Активни 73
Струга 3842, Активни 45
Кочани 3571, Активни 180
Гевгелија 2561, Активни 88
Неготино 2387, Активни 48
Свети Николе 2013, Активни 84
Крива Паланка 1648, Активни 146
Радовиш 1601, Активни 53
Ресен 1594, Активни 50
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1252, Активни 35
Делчево 1167, Активни 44
Виница 1091, Активни 37
Пробиштип 1022, Активни 67
Валандово 858, Активни 27
Кратово 650, Активни 33
Богданци 586, Активни 24
Крушево 549, Активни 14
Демир Хисар 491, Активни 40
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 361, Активни 45
Пехчево 323, Активни 5
Дојран 150, Активни 8

 

 

Текстот 13 починати од Ковид-19 и 495 новозаразени во последните 24 часа е превземен од МАКФАКС.