160 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје биле изречени вкупно 160 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 65 санкции, 18 за возење без возачка дозвола, 10 мерки за возење под дејство на алкохол, седум за користење мобилен телефон, шест за некористење сигурносен појас.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, нагласуваат од МВР.

Текстот 160 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење е превземен од МАКФАКС.