32 починати и 682 нови случаја на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 6.425 тестирања, а регистрирани се 682 нови случаја на Ковид-19, од кои во Скопје – 317, Куманово – 51, Тетово – 49, Битола – 31, Кичево – 30, Кавадарци – 22, Гостивар – 19, Струмица – 18, Ресен – 15, Прилеп – 13, Охрид и Струга по 11, Делчево -10, Пробиштип и Валандово по 8, Радовиш, Крива Паланка и Кратово по 7, Штип и Дебар по 6, Велес, Неготино, Свети Николе и Берово по 5, Кочани и Гевгелија по 4, Виница и Демир Хисар по 2 и по еден во Богданци, Пехчево, Македонска Каменица и во Дојран.

Пријавени се 32 починати лица, од кои деветмина се од Скопје (88, 78, 71, 69, 68, 66, 61, 53 и 42 години), 4 од Куманово (84, 70, 63 и 58 години), по 3 од Гостивар (две на 71 година и едно на 41-годишна возраст) и Тетово (88 и двајца по 82 години), по две починати лица од Велес (80 и 72 години), Свети Николе (73 и 53 години) и Штип (56 и 33 години) и по едно починато лице од Кичево (75), Охрид (62), Струга (80), Дебар (83), Струмица (70), Прилеп (65) и од Македонски Брод (61).

Од пријавените, 28 се починати во болнички услови и 4 во домашни услови.

Регистрирани сe 1.031 оздравен пациенти, и тоа од: Тетово – 393, Скопје – 296, Гостивар – 99, Куманово – 57, Кичево и Охрид по 28, Струга – 25, Дебар – 21, Струмица – 15, Битола – 13, Прилеп – 11, Велес – 10, Македонски Брод – 8, Пехчево – 5, Радовиш и Кочани по 4, Виница – 3, Валандово, Кратово, Свети Николе и Берово по 2, Кавадарци, Ресен и Македонска Каменица по 1.

Направените 6.425 теста се преку: ИЈЗ – 313, ЦЈЗ Скопје – 85, ЦЈЗ Битола – 84, ЦЈЗ Прилеп – 52, ЦЈЗ Тетово – 119, ЦЈЗ Куманово – 69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 2, Судска медицина – 3, УК Пулмологија со алергологија – 17, Институт за микробиологија – 30, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 134, „Авицена“- 4 32, „Биотек“ – 438, „Систина“ – 171, лабораторија „Лаор“ – 337, „Синлаб“ – 120, „Ремедика“ – 22, „Плодност“ – 110, „Генеа“ – 11, „Никоб лаб“- 7 72, „ВФВ медикал“- 7 2, „Ели медика“ – 106, „Ројал медика“ – 128, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 2.798.

Досега во земјата се направени вкупно 1.197.339 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 180.919, бројката на оздравени пациенти е 160.396, на починати е 6.129, а бројот на активни случаи изнесува 14.394.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 78.112, Активни 6.198
Тетово 10.579, Активни 1.437
Куманово 10.514, Активни 882
Прилеп 8.742, Активни 281
Гостивар 7.792, Активни 912
Битола 6.809, Активни 289
Велес 5.851, Активни 240
Охрид 5.630, Активни 518
Кавадарци 5.563, Активни 215
Штип 5.357, Активни 215
Струмица 5.347, Активни 642
Кичево 3.735, Активни 574
Струга 3.673, Активни 597
Кочани 3.034, Активни 113
Гевгелија 2.314, Активни 83
Неготино 2.266, Активни 59
Свети Николе 1.740, Активни 138
Ресен 1.437, Активни 122
Дебар 1.412, Активни 233
Радовиш 1.381, Активни 118
Крива Паланка 1.302, Активни 58
Берово 1.151, Активни 48
Делчево 1,078, Активни 82
Виница 967, Активни 36
Пробиштип 859, Активни 50
Валандово 756, Активни 32
Богданци 538, Активни 42
Крушево 516, Активни 21
Кратово 486, Активни 66
Македонски Брод 441, Активни 46
Демир Хисар 416, Активни 12
Демир Капија 401, Активни 1
Пехчево 301, Активни 5
Македонска Каменица 281, Активни 25
Дојран 138, Активни 4

Текстот 32 починати и 682 нови случаја на Ковид-19 е превземен од МАКФАКС.