82 казни за возење под дејство на алкохол на територијата на државата

Во текот на вчерашната вечер во периодот од 23.00 до 04.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 82 возачи. Од нив, 18 на територијата на Битола, 13 на територијата на Тетово, соопшти МВР.

Од таму најавија дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Текстот 82 казни за возење под дејство на алкохол на територијата на државата е превземен од МАКФАКС.