Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар

Најславното светско рели, релито Дакар, заврши денеска во Саудиска Арабија. Победници на 44.издание на релито Дакар, во двете најважни категории, автомобили и мотоцикли, се Насер Ал-Атијах и Сем Сандерленд. За Ал-Атијах (Тојота) ова е четврта, а за Сандерленд (Гасг) втора титула на релито Дакар.

🏆 @AlAttiyahN and @matthieubaumel won #Dakar2022! 👏 pic.twitter.com/VsCBoULgrH

— DAKAR RALLY (@dakar) January 14, 2022

🏁Sunderland wins the #Dakar2022! 🏆 pic.twitter.com/T6klaOuDui

— DAKAR RALLY (@dakar) January 14, 2022

Текстот Ал-Атијах и Сандерленд побединици на релито Дакар е превземен од МАКФАКС.