Алегри го отпишал Рамзи – Велшанецот може да се бара нов клуб

Арон Рамзи е голем товар за буџетот на Јувентус. Клубот бара начин да го раскине договорот со Велшанецот во зимскиот преоден рок.

Рамси, во 2019 година, како слободен играч пристигна во Јувентус. најавен како големо засилување, тој не успеа да ја „најде“ формата од Арсенал. Масимилијано Алегри му порачал дека може да си бара друг клуб.

Проблем е што Рамси има договор до 2023 и плата од 10 милиони евра по сезона.

Велшанецот не се противи на одлуката да го напушти клубот, само доколку ги добие парите што му следувата според договорот.

Текстот Алегри го отпишал Рамзи – Велшанецот може да се бара нов клуб е превземен од МАКФАКС.