Барса прати делегација по Чави, шеиците не го пуштаат

Иако се веруваше дека Барселона е пред промовирање на Чави во нов тренер на каталонскиот гигант, по праќањето делегација во Катар да преговара со легендата на клубот, од Ал-Сад повторија дека Чави има договор со нив и дека нема за што да се зборува.

Чави официјално доби понуда да стане тренер по отказот на Роналд Куман на 27 октомври, а во меѓувреме Серхи Бархуан го води тимот. Потпретседателот на Барселона, Рафа Јусте, и фудбалскиот директор Матеу Алемани отпатувале за Доха по победата над Динамо Киев во ЛШ во вторникот навечер.

Од Ал-Сад тврдат дека не е возможно да се дојде до договор.

„Позицијата на клубот е јасна од почетокот – ние сме посветени да го задржиме Чави и нема шанси да го пуштиме во ова клучно време во сезоната“, вели генералниот директор на клубот, Турки ал-Али.

Turki Al-Ali, CEO of #AlSadd Club: We welcome the visit of the administrative delegation from #Barcelona, ​​and we appreciate and respect this. pic.twitter.com/Xs6ciiUJrh

— 🏆 #76 Al Sadd SC | نادي السد (@AlsaddSC) November 3, 2021

Turki Al-Ali: The club’s position is clear from the beginning – we are committed to keeping our coach Xavi with us and we cannot have him leave at this sensitive time of the season.#AlSadd

— 🏆 #76 Al Sadd SC | نادي السد (@AlsaddSC) November 3, 2021

Текстот Барса прати делегација по Чави, шеиците не го пуштаат е превземен од МАКФАКС.