Билбао со „блиц“ преку Атлетико за финале од шпанскиот Суперкуп

Атлетик Билбао ќе му се спротистави на Реал Мадрид во финалето на шпанскиот Суперкуп, кое се игра во Саудиска Арабија, откако баскискиот клуб направи одличен камбек за четири минути за 2:1 победа над Атлетико Мадрид и уште една главоболка за тимот на Диего Симеоне.

Атлетико дојдоа во водство во 62. минута кога по еден корнер, голманот Унаи Симон реагираше лошо и сам си ја смести топката во сопствената мрежа. Меѓутоа, Билбао потоа направи неверојатен камбек – Јерај Алварез во 77. минута израмни на 1:1, пред Нико Вилијамс да го комплетира пресвртот четири минути подоцна.

Реал Мадрид вчера со 3:2 по продолженија ја совлада Барселона и ќе се судри со баскискиот клуб во финалето на невообичаениот формат на шпанскиот Суперкуп.

Текстот Билбао со „блиц“ преку Атлетико за финале од шпанскиот Суперкуп е превземен од МАКФАКС.