Борис Џонсон учествувал во квиз во време на строги анти-ковид мерки

Британскиот премиер Борис Џонсон, минатата година учествувал во божикен квиз, во време кога на сила била забрана за собири во затворени простории.

Со Џонсон биле уште двајца колеги, пишува „Сандеј мирор“.

Сè се случило на Даунинг стрит, објави Би-би-си.

„Сандеј мирор“ објави фотографија од Џонсон на настанот, за кој се тврди дека се случил на 15 декември 2020 година.

Од Даунинг стрит соопштиле дека премиерот накратко учествувал во квизот, виртуелно, со цел да му се заблагодари на персоналот за нивната работа за време на пандемија.

Лидерот на лабуристите Кир Стармер рече дека се чини оти Џонсон ги прекршил анти-ковид мерките во тоа време.

Тој за Би-би-си додал дека настанот предизвикал гнев и дека довербата во премиерот е на најниско ниво досега.

Текстот на „Сандеј Мирор“ е објавен откако британската влада покрена истрага за три собири минатиот Божик, од кои два биле во Даунинг стрит и покрај забраните поради анти-ковид мерките.

На фотографијата Џонсон седи во библиотеката на Даунинг стрит, меѓу колеги, облечен во шал со светки, додека друго лице носи капа на Дедо Мраз, пишува „Сандеј мирор“.

Текстот Борис Џонсон учествувал во квиз во време на строги анти-ковид мерки е превземен од МАКФАКС.