Ботас ќе учествува во Трката на шампионите

Возачот на Мерцедес во Формула 1 шампионатот, Валтери Ботас, ќе учествува на Трката на шампионите. Трката на шампионите на снег и мраз ќе се вози на 5.февруари 2022 година.

Ботас, кој по завршувањето на сезоната ќе се пресели во Алфа Ромео, ќе се натпреварува во поединечна конкуренција. Тој ќе ја претставува Финска во Купот на нации, со партнер чие име се уште не е познато.

Трката на шампионите ќе се одржи во Пите Хавсбад, на замрзнатото Балтичко море.

Учеството во трката го потврдиле Том Кристенсен, Матиас Екстром, Петер Солберг и деветкратниот шампион во рели, Себастијан Леб.Текстот Ботас ќе учествува во Трката на шампионите е превземен од МАКФАКС.