Бразилецот Оливеира со гушење стигна до одбрана на титулата

Бразилскиот УФЦ борец – Шарл Оливеира ја одбрани титулата во лесна категорија во УФЦ. Тој ноќеска со гушење го порази Дастин Поаје во спектаклот во Лас Вегас.

Оливеира во третата рунда направи зафат така што од зад грб му пријде на Поаје и му ги стави рацете околу вратот, па Американецот беше принуден да се предаде.

Бразилецот стигна до 32.триумф во ММА кариерата покрај 8-те порази кои ги нема доживеано веќе 4 години.

Текстот Бразилецот Оливеира со гушење стигна до одбрана на титулата е превземен од МАКФАКС.