Цената на гасот во Европа скокна за 35 отсто

Цената на гасот во Европа утринава скокна за 35 отсто, надминувајќи го нивото од 1.400 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Гасот за испорака во март е договорен во холандскиот центар ТТФ по цена од 1.414,5 долари за илјада кубни метри, што е 120 евра за мегават час, пренесува ТАСС.

Во исто време, „Ројтерс“ јавува дека протокот на природен гас преку гасоводот Јамал-Европа кон Полска денеска е преполовен, а засега не се знае дали намалувањето на протокот е поврзано со ситуацијата во Украина, каде Русија започна со специјална воена операција.

Текстот Цената на гасот во Европа скокна за 35 отсто е превземен од МАКФАКС.