„Чернобил“ падна – Русија ја презеде украинската нуклеарна централа

Сè повеќе има информации дека руската армија ја презела нуклеарната централа во Чернобил, која се наоѓа недалеку од границата со Белорусија.

Информацијата ја потврди Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„По жестока битка, изгубивме контрола над ‘Чернобил’. Состојбата на нуклеарната централа и складирањето на нуклеарниот отпад не се познати“, рече тој.

Украинскиот уредник и новинар Метју Купфер ја сподели својата изјава на „Твитер“.

“After a fierce battle, our control over the Chernobyl site was lost. The state of the former #Chernobyl nuclear power plant, confinement and nuclear waste storage facilities is unknown.” – #Ukraine presidential advisor Mykhaylo Podolyak via @ukrpravda_news

— Matthew Kupfer (@Matthew_Kupfer) February 24, 2022

Новинарката од Белорусија, Хана Љубакова, на „Твитер“ објави дека руските сили ја презеле нуклеарната централа „Чернобил“. Работници во електраната се заробени, пишува Љубакова.

Russian troops captured the Chernobyl nuclear power plant. Station personnel has been reportedly taken hostage

— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) February 24, 2022

Истата информација ја објави Христо Грозев, наградуван истражувачки новинар и извршен директор на истражувачката веб-страница „Белингкет“.

The Chernobyl power plant has been captured by Russians.

— Christo Grozev (@christogrozev) February 24, 2022

Претходно, украинскиот претседател објави дека руските сили ја напаѓаат областа Чернобил.

„Руските окупациски сили се обидуваат да ја освојат нуклеарната централа ‘Чернобил’. Нашите војници ги даваат своите животи за да не се повтори трагедијата од 1986 година. Го пријавив тоа кај шведскиот премиер. „Ова е објава на војна на цела Европа“, напиша Зеленски на „Твитер“.

URGENTE: Tropas russas capturaram a antiga usina nuclear de Chernobyl, em Pripyat que fica apenas a 55km de Kiev capital da Ucrânia.
#RussiaUkraineConflict

pic.twitter.com/PRF3LQ84sO

— RetroPOP #BigDay #BBB (@BRetropop) February 24, 2022

Во текот на ноќта ескалира кризата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин рано утринава најави почеток на специјална воена акција, а потоа во цела Украина почнаа да пристигнуваат извештаи за гранатирање, која набргу објави дека почнала инвазија на нејзина територија.

Извештаите исто така велат дека Русите се на 15 километри од Киев, а НАТО распоредува дополнителни сили на исток и има 100 авиони на готовс. Кремљ во четвртокот објави дека воената операција против Украина ќе трае онолку колку што е потребно.

Текстот „Чернобил“ падна – Русија ја презеде украинската нуклеарна централа е превземен од МАКФАКС.