Дани Алвеш се враќа во Барселона

Дани Алвеш (38) се враќа во Барселона. Бразилските медиуми, тврдат, дека ветеранот и Барселона ги започнале преговорите. Најтрофејниот фудбалер на сите времиња, од септември е без клуб, кога го раскина договорот со Сао Паоло.

Дани Алвеш, дресот на Барселона го носеше од 2008 до 2016 година. Во овој период одиграл 391 натпревар, постигнал 21 гол и забележал 101 асистенција.

Алвеш исклучителната кариера освоил 43 трофеи, 18 од нив се со Барселона. Наводно новиот тренер, Лави, сака да го има искусниот фудбалер во својот тим.

Текстот Дани Алвеш се враќа во Барселона е превземен од МАКФАКС.