Делегацијата на Украина ќе бара прекин на огнот

Клучното прашање на преговорите за украинската страна е постигнувањето на сегашното примирје и повлекувањето на руските војници од украинската територија, соопшти канцеларијата на Зеленски на почетокот на мировните преговори во Белорусија.

Украинската делегација пристигна порано со хеликоптер на местото на преговорите со Русија, јави дописникот на РИА Новости.

Кабинетот на претседателот на Украина соопшти дека во делегацијата се: министерот за одбрана Алексеј Резников, шефот на фракцијата „Слуги на народот“ Дејвид Арахамија, заменик министерот за надворешни работи Микола Точицки, советникот на шефот на претседателската канцеларија Михаило Подолиак, заменик на Врховната Рада Рустем Умеров и Андреј Костин, прв заменик-шеф на делегациите на Украина во Трилатералната контакт група.

Текстот Делегацијата на Украина ќе бара прекин на огнот е превземен од МАКФАКС.