Дурент го прегази Детроит, Леброн со трипл-дабл во победата над Орландо

Кевин Дурент го предводеше Бруклин Нетс до победа кај еден од најлошите тимови во лигата, Детроит Пистонс. Бруклин славеа со 116:104 и ја забележаа седмата победа на последните девет натпревари. Детроит се наоѓаат во серија од 12 порази.

Дурент натпреварот го заврши со 51 поен (индивидуален рекорд сезонава во НБА лигата), седум скока и девет асистенции. Осми пат во кариерата Кеј Ди успеа да постигне 50 или повеќе поени.Орландо Меџик во 48 часа доживеаја два порази во Лос Анџелес. По Клиперси, Меџик, ги поразија и ЛА Лејкерси. Леброн Џејмс со трипл-дабл го предводеше својот тим до победата 106:94.

Џејмс натпреварот го заврши со 30 поени, 11 скока и 10 асистенции.

Резултати: Сан Антонио-Њу Орлеанс 112:97, Оклахома-Далас 94:103, Портланд-Минесота 111:116.

Текстот Дурент го прегази Детроит, Леброн со трипл-дабл во победата над Орландо е превземен од МАКФАКС.