Две лица демолирале и запалиле казино во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против две лица за напад на службено лице и за демолирање  казино. Како што се наведува, тие на 18 март, откако изгубиле поголема сума пари на апаратите за среќа, почнале вербална расправија со припадниците на агенцијата за обезбедување на објектот. Потоа со столoви и други предмети почнале да ги кршат апаратите и инвентарот во казиното.

Обезбедувањето пријавило во полиција, па на местото дошле и двајца полициски службеници.

Осомничените се вратиле во објектот со пластични шишиња со бензин. Полициските службеници ги предупредиле да не влегуваат во објектот, но наредбата не ја послушале. Напротив, кон полицајците упатиле погрдни зборови и закани дека ќе ги запалат. Отурнувајќи ги полициските службеници, осомничените започнале да истураат бензин врз тепихот, предметите, но и врз присутните полицајци и припадници на обезбедувањето. Го запалиле бензинот со запалка, по што избувнал пожар во внатрешноста на казиното, а од огнот бил зафатен и дел од униформата на еден од полициските службеници. Веднаш потоа осомничените го напуштиле местото на настанот.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Тетово достави предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени, по што со решение на Судот им е определена мерка притвор во траење од 8 дена. За едниот осомничен мерката е веќе ефективна, додека за другиот ќе започне да се применува по неговото пронаоѓање и лишување од слобода.​​

Текстот Две лица демолирале и запалиле казино во Тетово е превземен од МАКФАКС.