Две ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад

Најмалку две ракети „катјуша“ беа лансирани кон амбасадата, но беа соборени пред да стигнат до зградата, без да има жртви или штета, изјавија двајца ирачки воени претставници.

Официјални лица, кои разговараа за „Ројтерс“ под услов да останат анонимни, веднаш не дадоа повеќе детали за нападот.

Објавено е и видео од нападот.

Rockets were launched toward the U.S Embassy in #Baghdad. عاجل

محاولة استهداف السفارة الاميركية بقصف صاروخي في بغداد pic.twitter.com/8mfX6mYe2M

— Steven Nabil (@thestevennabil) January 13, 2022

Текстот Две ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад е превземен од МАКФАКС.