Двегодишна суспензија за фудбалерот што го клоцна судијата во глава!

„Спорт клуб Сао Пауло“ му го раскина договорот на бразилскиот фудбалер Вилијам Рибеиро кога тој доби двегодишна суспензија бидејќи нападна судија и го клоцна во главата додека тој беше на земјата.

30-годишиот Рибеиро го смести судијата Родриго Кривелјаро во болница по нападот и сега нема да може да игра професионално до 2023 година. Тој беше лут откога на мечот со Гуарани-РС доби жолт картон за груб фаул по што го нокаутира и го клоцна во главата. Кривелјаро подоцна беше итно однесен во болница.

Lance mais detalhado da agressão de William Ribeiro ao árbitro Rodrigo Crivellaro.

Percebem que, após agredir o árbitro, William tentou agredir um jogador adversário.pic.twitter.com/itfQ0QnsFn

— FutebolNews (@realfutebolnews) October 5, 2021

Текстот Двегодишна суспензија за фудбалерот што го клоцна судијата во глава! е превземен од МАКФАКС.