Едер Милитао го пропушта Ел Класико

Едер Милитао ќе го пропушти дербито со Барселона. Дефанзивецот се повреди на натпреварот со Колумбија, во рамките на јужноамериканските квалификации за пласман на Светското првенство.

Милитао го напушти кампот на репрезентацијата и се врати во Мадрид. По дополнителните прегледи ќе биде познато колку време ќе му биде потребно за рехабилитација.

Шпанските медиуми тврдат дека тој нема да биде подготвен за настап на 24.октомври кога ќе се одигра Ел Класико во Барселона. Исто така тој нема да игра и против Шахтјор во Лигата на шампионите.

Текстот Едер Милитао го пропушта Ел Класико е превземен од МАКФАКС.