Eмотивни прегратки, семејствата се обединија по година и пол, Австралија ги ублажи ковид-мерките

По 18 месеци од една од најстрогите гранични политики во врска со коронавирусот, милиони Австралијци сега можат слободно да патуваат без дозвола или потреба од карантин по пристигнувањето во земјата.

Додека патувањето првично беше ограничено на австралиските граѓани, постојаните жители и нивните потесни семејства, сега е започнат план за повторно отворање на земјата за меѓународни туристи и работници, кои се очајно потребни за ревитализација на земјата.

Патниците на првите летови од Сингапур и Лос Анџелес пристигнаа во Сиднеј рано наутро, многумина беа пречекани од расплакани пријатели и роднини кои ги немаа видено со месеци. Патниците беа пречекани и од персоналот на авиокомпанијата, држејќи транспаренти и им подаруваа австралиски диви цвеќиња и чоколадни колачиња.

Во еден од најтешките одговори во светот на пандемијата на коронавирусот, Австралија ја затвори својата меѓународна граница пред 18 месеци, забранувајќи им на странските туристи и им забрани на граѓаните да излегуваат или да доаѓаат, освен ако не им се даде исклучителна дозвола за тоа.

Строгите правила за патување практично им забранија на многу Австралијци да присуствуваат на важни настани, вклучувајќи свадби и погреби, и ги спречија да се видат со семејството и пријателите.

Податоците на МНР покажуваат дека околу 47.000 луѓе во странство сакаат да се вратат дома.

Правилата за патување се олабавуваат во државите Викторија и Нов Јужен Велс бидејќи голем дел од Австралија се движи од стратегија за управување со пандемијата кон живеење со вирусот преку обемна вакцинација.

Додека Сиднеј и Мелбурн се во изолација со месеци поради епидемијата на делта-сојот, бројот на инфекции со Ковид во Австралија е сè уште далеку помал од многу други земји.

Промената на правилата за патување, сепак, не се унифицирани за целата земја.

Текстот Eмотивни прегратки, семејствата се обединија по година и пол, Австралија ги ублажи ковид-мерките е превземен од МАКФАКС.