Ердоган: Брисел ги игнорира напорите на Анкара

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска им рече на амбасадорите на ЕУ дека блокот не обезбедил значителна поддршка во борбата против миграцијата и не возвратил на напорите на Турција за подобрување на односите.

Обраќајќи им се на амбасадорите на ЕУ на состанокот во Анкара, Ердоган рече дека Турција сака да воспостави врски со блокот на поцврсти основи, но дека претрпе тактика на одолжување.

„Со тага можам да кажам дека на овие чекори не го добивме одговорот што го сакавме од ЕУ“, истакна турскиот претседател.

Тој посочи дека Турција не добила значителна поддршка од ЕУ во борбата против миграцијата.

Ердоган истакна дека нема да биде можно да се има продлабочена соработка за ова прашање додека не се ажурираат условите од договорот од 2016 година.

„Кризата во Белорусија уште еднаш покажа дека блокот е лишен од одржлива политика во борбата против миграцијата“, додаде тој мислејќи на спорот меѓу Минск и ЕУ за неколку милиони мигранти заглавени на нивните граници.

Врските меѓу Анкара и блокот достигнаа точка на вриење во 2019 година поради спорот меѓу Турција и Грција, членка на ЕУ, за поморската јурисдикција и правото на крајбрежни енергетски ресурси во источен Медитеран.

Анкара и Атина, сојузниците на НАТО, оттогаш ги продолжија разговорите за решавање на несогласувањата, намалување на тензиите и воспоставување на она што и Турција и блокот го нарекоа позитивна агенда иако потегот донесе мало подобрување во соработката.

Во март 2016 година ЕУ постигна договор со Турција за запирање на приливот на бегалци во блокот кога Анкара прими сириски мигранти и бегалци што бегаат од војната од нејзината земја во замена за милијарди евра за проекти.

Во моментот има речиси 4 милиони сириски бегалци во Турција, најголемата бегалска популација во светот. Анкара соопшти дека повеќе нема да прима мигранти.

Текстот Ердоган: Брисел ги игнорира напорите на Анкара е превземен од МАКФАКС.