Ердоган тврди дека постигнал договор за средба со Путин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека постигнал договор со украинскиот претседател Владимир Зеленски да организира средба со неговиот руски колега Владимир Путин.

– Москва позитивно одговори на нашата покана да ја посетиме Турција по посетата на Путин на Кина. Сега ќе го дефинираме датумот, а потоа, се надевам, сакаме да одржиме средба на високо ниво, да ги собереме претседателите на Русија и Украина. Постигнавме договор со Зеленски во овој поглед – рече Ердоган, пренесува Си-ен-ен Турк.

Ердоган претходно ја посети Украина, каде со Зеленски, меѓу другото, разговараше и за желбата на Анкара да посредува во решавањето на кризата во Донбас.

Портпаролот на Ердоган, Ибрахим Калин, претходно изјави дека неговиот шеф ги повикал рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Владимир Зеленски да ги „решат несогласувањата“ меѓу двете земји.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека за средбата меѓу Путин и Зеленски во Турција сè уште не се разговарало во пракса, но дека рускиот претседател вели дека е подготвен да се сретне со секого на деловен план и дека мора да има разбирање за тоа што ќе се разговара и што треба да се постигне со таквите разговори.

Текстот Ердоган тврди дека постигнал договор за средба со Путин е превземен од МАКФАКС.