Еурофарм Пелистер го „прегази“ унгарскиот Татабања!

Еурофарм Пелистер ја забележа втората победа во низа во Европската лига на ЕХФ, доминирајќи над унгарскиот Табања со 33:20 (17:9) во Битола за кревање на мотивацијата на тимот на Жељко Бабиќ во европското натпреварување.

Натпреварот во салата „Боро Чурлевски“ почна со едноминутно молчење за трагично загинатите во сообраќајната несреќа во Бугарија, откако Пелистер јавно побара од навивачите да се однесуваат достоинствено и со почит во мечот, кој не можеше да биде одложен.

По израмнетиот почеток и 5:5, Пелистер успеа да се одвои и да постигне дури 17 гола во првото полувреме, правејќи разлика која беше недостижна за гостите. Во второто полувреме, битолскиот клуб ја продолжи доминацијата за импресивен триумф.

Матео Мараш беше најефикасен за македонскиот клуб со 6 гола, а по пет постигнаа Табоада и Периќ.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Some lovely space created here for Mateo Maraš! Up, bang and in! 💥👏 #EurofarmPelister #ehfel pic.twitter.com/d1bTEKDJ9f

— EHF European League (@ehfel_official) November 23, 2021

Márton Székely is doing what he can but #Tatabanya have been outclassed so far #ehfcl pic.twitter.com/MnIKmMHi5Z

— EHF European League (@ehfel_official) November 23, 2021

Текстот Еурофарм Пелистер го „прегази“ унгарскиот Татабања! е превземен од МАКФАКС.