Фернандес приреди нова сензација, Сабаленка ја декласира Крејчикова

Арина Сабаленка и кандаската сензација Лејла Фернандес ќе се борат за место во финалето на Ју-ес опен.

Тенисерерката од Белорусија за 87 минути игра изброи место меѓу најдобрите четири на последниот гренд-слем во сезоната. Сабаленка со 6/1, 6/4 ја победи шампионката од Ролан Гарос, Барбара Крејчикова.

Крејчикова во првиот сет, единствениот гем го освои кога сервираше Сабаленка. Во вториот, на Белорусинката и беше доволен еден брејк да ја заврши работата.

Сабаленка во полу-финалето ќе игра против 18-годишната Канаѓанка, Лејла Фернанде, која со 6/3, 3/6, 7/5, ја победи сопругата на Гаел Монфилс, петтата носителка Елина Свитолина.

Мечот во Њујорк на централниот терен траеше два часа и 27 минути.

Во досегашниот тек од турнирот Фернандес најпрвин ги победи Ана Коњух и Каја Канепи, потоа ја елиминираше актуелната шампионка Наоми Осака, а птоа ја победи и АНжелик Кербер.

SHE’S DONE IT @leylahfernandez upsets No. 5 seed Elina Svitolina to reach the #USOpen semifinals! pic.twitter.com/2TZTLlftsT

— US Open Tennis (@usopen) September 7, 2021

Текстот Фернандес приреди нова сензација, Сабаленка ја декласира Крејчикова е превземен од МАКФАКС.