Ферстапен победи во Мексико, има 19 бода предност на 4 трки до крајот!

Холандскиот Формула 1 возач – Макс Ферстапен е победник на вечерашната трка за Големата награда на Мексико. Иако пилотот на Ред Бул стартуваше од третата позиција, веќе на првиот свиок изби на чело на колоната, пред двата Мерцедеси на Валтери Ботас, односно Луис Хамилтон.

Откога застана на чело на колоната, Ферстапен без поголеми проблеми остана на таа позиција до крајот на трката.
Британецот Хамилтон трката ја заврши како второпласиран иако постојано беше под притисок на третопласираниот вечерва – Серхио Перез од Ред Бул кој имаше голема поддршка од своите сонародници на трибините.

Четвртопласиран беше Гасли, а зад него Леклер.

Од петтата до десеттата позиција се пласираа Сајнц, Фетел, Раиконен, Алонсо и Норис.

Ферстапен на 4 трки пред крај на Ф1 шампионатот има 19 поени предност пред актуелниот шампион Хамилтон.

🏁 RACE CLASSIFICATION 🏁

It’s another solid performance for Verstappen 💪#MexicoGP 🇲🇽 #F1 pic.twitter.com/hHdXt9pILm

— Formula 1 (@F1) November 7, 2021

Max Verstappen wins in Mexico! 🏆🎉

And extends his championship lead over Lewis Hamilton to 19 points #MexicoGP 🇲🇽 #F1 pic.twitter.com/W5j8KZCsJj

— Formula 1 (@F1) November 7, 2021

Следната трка во календарот е за Големата награда на Бразил.

Текстот Ферстапен победи во Мексико, има 19 бода предност на 4 трки до крајот! е превземен од МАКФАКС.