ФИФА ги објави номинираните за најдобрите во 2021

ФИФА ги откри номинираните за наградите Бест 2021 за најдобрите во годината која изминува, а победникот ќе биде откриен на онлајн церемонија на 17 јануари 2022 година.

За наградата за најдобар фудбалер на светот се номинирани Карим Бензема (Реал М), Кевин де Брујне (Манчестер с.), Кристијано Роналдо (Манчестер ј.), Роберт Левандовски (Баерн М.), Лионел Меси (ПСЖ), Нејмар (ПСЖ), Ерлинг Халанд (Борусија Д.), Жоржињо (Челси), Н’Голо Канте (Челси), Килијан Мбапе (ПСЖ) и Мохамед Салах (Ливерпул).

Кандидатите се избрани од експертски панели во женскиот и машки фудбал, меѓу кои Тим Кејхил, Давид Трезеге, Алекси Лалас во машка конкуренција и Ениола Алуко, Ема Бирн и Марта Техедор кај дамите.

Јавното гласање во секоја категорија ќе бидат отворени до 10 декември 2021.

📲 BREAKING: The candidates shortlisted for #TheBest FIFA Football Awards™ 2021 have been announced

🏆 The winners will be revealed at an online ceremony on 17 January 2022

📰 READ 👉 https://t.co/EwWqYTFz95 pic.twitter.com/TIaLDMAULE

— FIFA.com (@FIFAcom) November 22, 2021

Текстот ФИФА ги објави номинираните за најдобрите во 2021 е превземен од МАКФАКС.