Ѓоковиќ урна уште еден рекорд на Федерер

Новак Ѓоковиќ, урба рекорд кој беше во сопственост на Роџер Федерер и се пласира во полу-финалето на Ју-ес опен. Ѓоковиќ, во четврт-финалето го победи Матео Беретини со 3:1.

Победата над Беретини беше 224 за Ѓоковиќ во дуелите со Топ 10 играчите. Федерер има 223 победи над играчите од самиот врв на светскиот тенис.

Во соочувањата со Топ 10 играчите, Ѓоковиќ, забележал 101 пораз, Федерер запишал 123 порази.

Трет на оваа листа е Рафел Надал со 178 пбеди и 99 порази.

Big3 vs. Top 10:#Djokovic 224-101#Federer 223-123#Nadal 178-99#USOpen

— Saša Ozmo (@ozmo_sasa) September 9, 2021

Текстот Ѓоковиќ урна уште еден рекорд на Федерер е превземен од МАКФАКС.