Госенс блиску до преселба на „Сент Џејмс парк“

Њукасл јунајтед, се наоѓа блиску до договор со Аталанта околу трансферот на Робин Госенс.

Госенс, блеска изминатите три сезони во Аталанта, а на Европското првенство, беше еден од најдобрите во репрезентацијата на Германија.

Извори од Англија тврдат дека Госенс ги договорил личните услови со Њукасл. Кога клубовите ќе постигнат договор околу обесштетувањето, Госенс ќе потпише три и пол годишен договор. Ќе игра за плата од 3.500.000 евра, што е три пати повеќе од она што го заработува во Бергамо.

Њукасл, во преодниот рок се засили со десниот бек Киран Трипие и напаѓачот Крис Вуд. Покрај Госенс, медиумите тврдат дека речиси готова е зделката со Севилја за трансферот на Диего Карлос.

Текстот Госенс блиску до преселба на „Сент Џејмс парк“ е превземен од МАКФАКС.