Грчкиoт пилот кој ја уби сопругата пред својата ќерка пристигна во судот во панцир и под силно обезбедување

Грчкиот пилот Бабис Анагностопулос (33) денеска се појави пред судот во Атина, поради убиството на неговата сопруга, што го призна, откако повеќе од еден месец тврдеше дека жената починала при брутален грабеж на куќата.

Пилотот и инструктор на хеликоптери, Анагностопулос пристигна денеска во атинскиот суд со панцир и под силно полициско обезбедување, пренесува АП.

Πουκαμισάκι, 10 άντρες τις οπκε και εκαμ, ξέπλυμα … τελικά, ποιος είναι ρε παιδιά ο flying Babis? Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας?!🙄#Γλυκά_Νερά pic.twitter.com/IIYlSJb93y

— Ele_nik_AnteRE🐍🐍 (@ele_nik13) June 22, 2021

Тој е обвинет за убиство со умисла на неговата сопруга Каролин Крауч (20), британска државјанка која почина како резултат на задушување на 11 мај во куќа во предградието на Атина каде живееше двојката.

За време на истрагата, Анагностопулос најпрво рекол на полицијата дека провалници упаднале во неговата куќа и го онеспособиле него и ја убиле Каролина, додека нивната едногодишна ќерка спиела, а тој исто така рекол дека го убиле нивното куче пред да избегаат со украдените пари.

Сепак, утврдено е дека тој ја задушил жената со перница, бидејќи таа најавила дека ќе го остави, а потоа тој измислил приказна заграбеж. Тој отиде толку далеку што го уби семејното куче за да ја направи неговата приказна поубедлива.

Анагностопулос ѝ рекол на полицијата дека се расправал со Каролин ноќта на убиството и дека во еден момент таа му рекла да ја напушти куќата.

Полициските истражители велат дека анализата на податоците за паметниот часовник што го носела убиената жена помогнала да се откријат недоследности во извештајот на пилотот за настаните таа вечер.

Анагностопулос доколку биде осуден по сите точки, му се заканува доживотен затвор.

Текстот Грчкиoт пилот кој ја уби сопругата пред својата ќерка пристигна во судот во панцир и под силно обезбедување е превземен од МАКФАКС.