Халанд не запира, со два гола во мрежа го испрати Унион во Берлин!

Борусија Дортмунд на крилата на фантастичниот Ерлинг Халанд стигна до нова победа во Бундеслигата. „Милионерите“ предмалку со 4-2 беа подобри од тимот на Унион Берлин, а Норвежанецот на двапати се запиша во листата на стрелците.

Гуереиро во 10 минута со прекрасен гол го отвори мечот, а Халанд во 24 минута веќе зголеми на 2-0.

Во 52 минута со автоголот на Фридрих домашните дојдоа до убедлива предност од 3-0.

Пет минути подоцна Крусе од пенал намали на 3-1. Гостите од главниот град во 81 минута сериозно се заканија да направат изненадување. Воглсамер прецизен за намалување на домашното водство на 3-2.

Сепак, само 2 минути подоцна со својот втор погодок Халанд стави до знаење дека трите бода денеска остануваат во Дортмунд.

„Жолто-црните“ со денешниот триумф собраа 12 од можните 15 бода сезонава, доволни за втора позиција и 1 бод заостанување зад лидерот и актуелен шампион – Баерн Минхен.

Текстот Халанд не запира, со два гола во мрежа го испрати Унион во Берлин! е превземен од МАКФАКС.