Хамес бил херој при спасувањето на животот на Усман Кулибали

Хамес Родригез бил човекот кој му го спасил животот на противникот Усман Кулибали, кога тој доживеа срцев напад на меч од Катарската суперлига пред неколку дена.

Хамес направи трансфер од Евертон во Ал-Рајан во септември и во текот на викендот беше дел од тимот кој играше против Ал-Вакра, кога Кулибали колабираше покрај голот. Колумбиецот истрчал веднаш до фудбалерот од Мали, за да му помогне пред да пристигне медицинскиот тим.

Според лекарите, Родригез решил да му ја помести главата на Кулибали, со што 32-годишниот ветеран почнал да дише нормално и тоа било „клучно“ при спасувањето на неговиот живот.

По инцидентот, мечот беше откажан при 1:0 водство на Ал-Рајан, пред да биде преигран во понеделникот, кога Родригез постигна два гола и имаше една асистенција за 30 победа.

JAMES RODRÍGUEZ 🇨🇴 IS A HERO!

The Colombian player was vital in saving the life of Ousmane Coulbaly, who suffered a cardiac arrest during a game! 🚨

James helped by adjusting his rival’s head so that he could breathe properly, according to doctors. 👏👏 pic.twitter.com/qoI0cfwWeC

— beIN SPORTS USA (@beINSPORTSUSA) January 12, 2022

Вознемирувачки сцени од Катар – Усман Кулибали колабираше на терен

Текстот Хамес бил херој при спасувањето на животот на Усман Кулибали е превземен од МАКФАКС.