„Јас и Робен во еден момент бевме подобри од Меси и Роналдо“

Тандемот Аријан Робен-Франк Рибери, цела деценија доминираше во Баерн Минхен. Круна на нивните кариери беше освојувањето на трофејот во Лигата на шампионите, во 2013 година.

Робен ја заврши кариерата, додека Рибери се уште не заминал во пензија, тој е член на Слернитана.

Во напонот на силата, овие двајца беа незапирливи. На многумина не им е јасно како ниту еден од нив не успеа да ја освои Златната топка. Причината е што тие играа во ерата на Меси и Роналдо.

Рибери смета дека во еден момент тој и неговиот соиграч бил подобри од Аргентинецот и Португалецот.

„Искрено мислам дека јас и Робен во еден момент бевме подобри од Меси и Роналдо. Сепак тие во тој период играа Ел Калсико, што се вели еднаш месечно. Публиката ги гледаше многу повеќе него мене и Робен. На крајот тоа беше пресудно“, рекол Рибери.

Текстот „Јас и Робен во еден момент бевме подобри од Меси и Роналдо“ е превземен од МАКФАКС.