Јувентус нема пари да го откупи Мората

Јувентус сака, но нема пари да го задржи Алваро Мората. Шпанскиот репрезентативец, во 2020 година, од Атлетико се пресели во Јувентус.

Мората му е позајмен на Јувентус две сезони. „Старата дама“ на Атлетико му плати 20 милиони евра. Доколку Јувентус сака да го откупи договорот за 35 милиони евра.

Италијанските медиуми тврдат дека клубот има желба да го задржи напаѓачот, но нема пари да го откупи договорот.Според овие извори, челнците на Атлетико ги започнале преговорите со Атлетико за намалување на откупната калузула.

Мората, од 2020 година, настапил на 57 натпревари, постигнал 24 гола.

Текстот Јувентус нема пари да го откупи Мората е превземен од МАКФАКС.