Како против мали деца! Меси си поигруваше со Парагвајците

Лионел Меси не постигна гол, ниту имаше асистенција во својот 147. меч за аргентинската репрезентација, со што се израмни со рекордерот Хавиер Маскерано, но неколку секунди од мечот само ја покажаа умешноста на аргентинскиот ас.

Папу Гомез го постигна единствениот гол на мечот, но најзабавниот момент беше кога Меси успеа да „уништи“ двајца противнички фудбалери. Анхел Кардозо Лусена прво целосно се прецени и излета од кадарот со лизгачкиот старт, пред Сантијаго Арзамендија да добие топка меѓу нозе.

И тоа, така ноншалантно.

Lionel messi left them for dead 🤯

pic.twitter.com/sUQ84yXUJe

— TM (@TotalLeoMessi) June 22, 2021

Текстот Како против мали деца! Меси си поигруваше со Парагвајците е превземен од МАКФАКС.