Кампувал една недела пред тренинг-центарот на Рома за да го види Мурињо, на крај доби ручек!

Има луѓе кои го „презираат“ Жозе Мурињо, намалувајќи ги неговите успеси и нарекувајќи го тренер со „застарени“ методи. Но, има и луѓе кои би направиле луди работи за „Специјалниот“.

Тука доаѓаме до Марко, момчето од Сицилија, кое една недела кампувало пред тренинг-центарот на Рома за да може да го сретне португалскиот тренер и да му посака среќен роденден, откако тој наполни 59 години на 26 јануари.

Марко објаснува дека е фан на Мурињо од времето кога тој беше тренер на Порто во 2004 година и шокантно стигна до титулата од Лигата на шампионите. Откако бил забележан со банерот на својот автомобил пред центарот во Тригорија, Рома и Мурињо решија да го повикаат на ручек со тренерот и неговиот тим.

Marco, from Sicily, waited outside our training ground for a week hoping for the chance to meet his idol, Jose Mourinho. 🫂

That’s one way to get the boss’s attention! 😅 #ASRoma pic.twitter.com/zV6K0t04VF

— AS Roma English (@ASRomaEN) February 3, 2022

Текстот Кампувал една недела пред тренинг-центарот на Рома за да го види Мурињо, на крај доби ручек! е превземен од МАКФАКС.