Казни за 218 возачи во Скопје, 53 биле во алкохолизирана состојба

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје биле изречени вкупно 218 казни, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 53, 22 санкции за возење без возачка дозвола, 20 мерки за возење повеќе од дозволената брзина.

Изречени биле и 10 казни за технички неисправни и нерегистрирани возила, 14 санкции за некористење сигурносен појас, 11 мерки за возач почетник, девет за користење мобилен телефон.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот и за посигурни патишта.

Текстот Казни за 218 возачи во Скопје, 53 биле во алкохолизирана состојба е превземен од МАКФАКС.