Казни за 661 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 661 возач.

Од нив 105 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 14 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа, 315 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 346 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, најавуваат од полиција.

Текстот Казни за 661 возачи за брзо возење е превземен од МАКФАКС.