КИКА (21) НЕ ЈА ИСПОЛНИ НАЈГОЛЕМАТА ЖЕЛБА: Се самоуби, а вака зборуваше за малтретирањето и загубата на нејзиниот татко

Младата инфлуенсерка Кристина Кика Ѓукиќ (21) изврши самоубиство откако неколку години трпеше малтретирање, форма на насилство на социјалните мрежи. Таа наводно не можела да се справи со притисокот на јавноста и решила да крене рака кон себе. Јавноста беше шокирана од оваа информација, а многумина бараат казна за онлајн малтретирање бидејќи повеќето познати личности се сретнале со тоа .

Кристина не криеше дека трпела вакво насилство , зборуваше за тоа и за своите планови за иднината на почетокот на оваа година.

„Мојата неостварена желба е да се преселам во Данска, не толку поради самата земја, туку поради јазикот. Учам дански од инцидентот што се случи пред две години на тамошниот аеродром кога ми го украдоа пасошот. Чувствував повеќе страст во мојот живот „Вљубена сум во данскиот јазик. Освен тоа, сакам само да бидам среќна и здрава, како и моето семејство“, изјави Кика во едно од нејзините видеа.

Добро се справувам со лошите коментари бидејќи ги имав во 2014 година, кога првпат почнав да снимам за YouTube.Треба да разбереш дека секогаш ќе има некој што нема да те сака и кој ќе има нешто против тебе.Не можеш да им помогнеш на сите „Само фокусирајте се на оние кои ве поддржуваат и пријателите кои ве сакаат. На крајот на краиштата, забранив многу грди зборови, па оттогаш немам многу лоши коментари под клиповите“, додаде таа со насмевка.

По тој повод Кристина на јавноста и откри кој бил најлошиот потег во нејзината кариера.

Имав понуда да глумам во серијата „Синѓелиќи“. Не се согласив затоа што се исплашив. Се прашував како ќе изгледам пред камера. Како дете одев на часови по глума и таму плачев бидејќи не не ми оди.

“Татко ми почина кога бев многу мал. Имав две години. Ова не го кажувам за да ме сожалувам, туку за да разберам зошто ја снимам само мајка ми. Тато пушеше премногу. Почна да конзумира цигари кога беше многу млад. Доцна „Му дијагностицираа рак на белите дробови и не преживеа. Не консумирајте цигари за вашето дете да не порасне еден ден без мама или тато“, рекла тогаш младата инфлуенсерка, а во ниту еден момент не покажете дека таа би можела да го заврши својот живот на таков тажен начин.

Да потсетиме, Кристина Кика Ѓукиќ е пронајдена мртва во изнајмен стан. Полицијата наводно до нејзиното тело пронашла опијати и дрога, а несреќната девојка не можела да се спаси. Нејзината мајка ја потврди оваа трагична вест, а набрзо се огласи и нејзината сестра .

Кристина е родена во 2000 година во Белград. Била одлична ученичка и од своето хоби почнала да снима спотови за „Јутјуб“. Само на таа платформа ја следеле над 700.000 луѓе, а се занимавала и со игри.