Кина рече НЕ – моќната велесила, конечно, се огласи за конфликтот во Украина

Кина изрази надеж дека страните нема да ја затворат вратата за дијалог и дека ќе успеат да спречат понатамошна ескалација.

Кина внимателно ја следи целата ситуација во Украина и ги повикува сите страни да се воздржат од чекори што би можеле да доведат до ескалација на ситуацијата, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на земјата.

На прашањето дали официјален Пекинг ја смета специјалната операција како окупација, таа рече дека сето тоа е резултат на многу фактори.

Таа исто така изрази надеж дека страните нема да ја затворат вратата за дијалог и дека ќе успеат да спречат понатамошна ескалација.

Текстот Кина рече НЕ – моќната велесила, конечно, се огласи за конфликтот во Украина е превземен од МАКФАКС.