Клоп го обвини судијата за поразот од Вест Хем

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, смета дека неколку лоши судиски одлуки приднеле за поразот на неговиот тим кај Вест Хем. „Чеканите“, славеа со 3:2 и го скокнаа Ливерпул на табелата.

„Неколку моменти го решија мечот. Вест Хем првиот гол го постигнаа откако имаше фаул над голманот. Рака на противнички играч му пречеше на Алисон. Како да ја фати топката во таква ситуација? Откако израмнивме тие се закануваа од контранапади“.

Клоп не е задоволен како неговиот тим играл во второто полувреме.

„Не игравме добро, треба подобро да ги реализираме шансите. Вест Хем се добри во контра“.

Герменецот на крајот издвоил уште еден момент кој го решил победникот.

„Кресвел грубо му ја одзеде топката на Хендерсон. Да одеше на топка, но тоа беше грубо, морате некогаш да се контролирате. Тоа се двете работи кои влијаеа врз конечниот резултат. Не барам алиби, мирен сум. Потребни се нормални одлуки на судиите“, заклучил Клоп.

Во наредното коло, Ливерпул ќе го пречека Арсенал. а Вест Хем го гостува кај Вулверхемптон.

Текстот Клоп го обвини судијата за поразот од Вест Хем е превземен од МАКФАКС.