Кокошков ќе добие отказ – Пешиќ ќе биде новиот селектор на Србија

Искусниот кошаркарски тренер, Светислав Пешиќ, ќе биде новиот селектор на репрезентацијата на Србија. „Билц“, повикувајќи се на свои извор, објави дека Игор Кокошков нема да остане на функцијата, по дебаклот што го доживеа на квалификацискиот турнир за пласман на ОИ во Токио.

Пешиќ, на почетокот на овој век, успеа како селектор на СР Југославија, да го освои Европското првенство во 2001 година во Истанбул и Светското првенство во 2002 година во Индијанаполис.

Пешиќ е без работа една година откако замина од кормилото на Барселона.

Кокошков, се пресели вом НБА лигата, во Далас Маверикс ќе биде еден од помошниците на Џејсон Кид.

Текстот Кокошков ќе добие отказ – Пешиќ ќе биде новиот селектор на Србија е превземен од МАКФАКС.