Кривична пријава за скопјанец кој направил даночно затајување

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Р.М.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“.

Во текот на 2020 година, на своја сметка во банка уплатил 1.845.000 денари и за таа сума не уплатил данок на доход од 10%, со што го оштетил Буџетот на Република Северна Македонија.

Текстот Кривична пријава за скопјанец кој направил даночно затајување е превземен од МАКФАКС.