Куман: Платата на Гризман беше голем товар, не жалам што го пуштив Суарез

Роналд Куман, во општирно интервју за „Мондо Депортиво“, проговорил за Луис Суарез и Антоан Гризнан, евентуалниот трансфер на Килијан Мбаое во Реал Мадрид и за Мемфис Депај, за кого рекол дека „ќе ја обележи оваа ера на Барселона“.

Дали ви е жал што му дозволивте на Луис Суарез да го напушти клубот? Беше најдобар стрелец на Алетико и ја освои титулата со овој клуб.

„Воопшто не ми е жал. Дојдов во Барселона и сакав да сменам некои работи. Сметав дека е најдобро Луис да замине од клубот. Мислевме дека ќе се пресели во Јувентус, тој замина во Атлетико. Сепак не жалам, ја донесов одлуката која беше најдобра за клубот“, рекол Куман.

Кога Меси ја напушти Барселона зошто дозволивте клубот да остане и без Гризман?

„Клубот се ноѓа во чувствителна ситуација, му требаат пари. Гризман имаше јак договор во Барселона, поради тоа ни беше многу важно тој да се врати во Атлетико, да не бидеме ние тие кој ќе го плаќаат и во наредните три сезони. Сакам максимално да му помогнам на клубот, но на Барселона и беше потребен уште еден напаѓач. Позицијата на Гризман е тешко да се покрие на теренот, но ни беше важно да замине за да го растовариме буџетот за плати“, рекол холандскиот тренер.

Текстот Куман: Платата на Гризман беше голем товар, не жалам што го пуштив Суарез е превземен од МАКФАКС.