ЛЕ: Наполи со клучен триумф во Полска, реми за Вест хем во 1 000. меч на Мојс

Наполи си ги зголеми шансите за пласман во нокаут фазата во Лига Европа, откако стигнаа до клучна 4:1 победа на гости кај Легија Варшава во меч во кој Елиф Елмас беше стартер, додека гостите добија два пенала за пресвртот.

Вест хем пак, во 1.000-тиот меч на Дејвид Мојс како менаџер, одиграа интересно 2:2 реми на гостиу кај за заддржување на првото место во нивната група.

Во прекрасна атмосфера на стадионот на Полската војска во Варшава, Махир Емрели ги донесе Легија во водство во 10. минута, и оваа предност ја имаа до 51. минута кога беше досуден првиот пенал за Наполи. Полјакот Пјотр Зиелински ја замолчи сопствената публика за израмнување, пред во 75. минута да биде досуден уште еден пенал, кој Дрис Мертенс сигурно го реализираше. Само четири минути подоцна Чаки Лозано ја обезбеди победата на Наполи, пред замената Адам Унас во 90. минута да стави точка на натпреварот.

И во Белгија, домаќините Гент дојдоа до рано водство, уште во петтата минута, но Саид Бенрама во 59. и 82. минута го инспирираше камбекот на „чеканите“. Сепак, во 88. минута, Томаш Соучек си постигна автогол за конечни 2:2.

Во другите поинтересни мечеви, Јенс Хауге со гол во 92. минута им донесе на Ајнтрахт Франкфурт важна победа кај Олимпијакос, додека Лион ја забележа и четвртата победа во четири меча, овој пат со 3:0 против Спарта Прага.

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

Брондби – Ренџерс 1:1

Лион – Спарта Прага 3:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10908-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Монако – ПСВ Ајндховен 0:0

Реал Сосиедад – Штурм Грац 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10911-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Легија Варшава – Наполи 1:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10912-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Д

Олимпијакос – Ајнтрахт Франкфурт 1:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10913-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Е

Галатасарај – Локомотив Москва 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10914-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Х

Генк – Вест хем 2:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-10917-37725”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Текстот ЛЕ: Наполи со клучен триумф во Полска, реми за Вест хем во 1 000. меч на Мојс е превземен од МАКФАКС.