Леклер се заби во ѕидот со своето Ферари во Џеда, Хамилтон и Мерцедес пак најбрзи

Асот на Ферари, Шарл Леклер, имаше застрашувачки инцидент на вториот тренинг пред саудиското ГП удирајќи со својот болид во ѕидот и предизвикувајќи предвремен крај на сесијата. За среќа, возачот од Монако сам излезе од болидот и потоа со безбедносното возило беше однесен во боксот.

Инцидентот предизвика прекин на сесијата на неколку минути пред крајот по што Луис Хамилтон и Валтери Ботас беа најбрзи за Мерцедес најавувајќи дека предноста на „сребрената стрела“ ќе биде голема и во претпоследната трка од сезоната. Пјер Гасли во Алфа Таури беше трет најбрз, а лидерот во генерален пласман, Макс Ферстапен, го заврши тренингот на четврто место со многу работа пред утрешните квалификации.

🙄Destruido el auto de #Leclerc para finalizar el primer día de practicas. Aquí, el video del choque.
pic.twitter.com/jYHp4Q9izb

— Deportiva 105.9 📻🎙 (@deportiva1059) December 3, 2021

Lewis Hamilton makes it a Friday double…#SaudiArabianGP 🇸🇦 #F1 pic.twitter.com/W2R6HYMQF2

— Formula 1 (@F1) December 3, 2021

Charles Leclerc is off into the wall at Turn 22

He is out of his car and confirms he’s okay over the radio. The session has been red flagged and will not be resumed#SaudiArabianGP 🇸🇦 #F1 pic.twitter.com/KWRttUcl0W

— Formula 1 (@F1) December 3, 2021

Текстот Леклер се заби во ѕидот со своето Ферари во Џеда, Хамилтон и Мерцедес пак најбрзи е превземен од МАКФАКС.