Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски, со голем отпимизам влегува во пролетниот дел од сезоната. Најдобриот играч во светот, во изборот на ФИФА, вели дека Баерн е најголемиот фаворит за титулата во Лигата на шампионите.

Баерн, нокаут фазата во ЛШ, ќе ја отвори со двата дуелит против Салцбург, на 16.февруари и 8.март.

„Ние сме најголемите фаворити за трофејот. Погледнете само како играме и каков тим имаме. Јасно е дека сме еден од најсилните тимови во ЛШ. Најважно е да бидеме здрави кога ќе дојдат решавачките натпревари и во тој момент да бидеме во виситинска форма“, рекол Левандовски.

Баерн, последен пат титулата во ЛШ ја освоија во 2020 година, кога во Лисабон со 1:0 го победија ПСЖ.

Текстот Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ е превземен од МАКФАКС.