„Лисиците“ го туркаат Њукасл кон Чемпионшип

Нов, овојпат убедлив пораз, за тимот на Њукасл во англиската Премиерлига. Лестер Сити со 4-0 ги порази „чавките“ во рамки на 16. коло во Премиерлигата.

Во 38 минута Тилеманс од пенал првпат ја затресе гостнската мрежа.

Во вториот дел, на 2-0 зголеми Дака во 57 минута, а повторно Тилеманс, овојпат од игра погоди во 81 минута.

Точка на мечот стави Медисон во 85 минута.

„Лисиците“ се трудат да се пробијат на табелата, а Њукасл остануваат заковани на дното, на претпоследната позиција со само 10 освоени бодови колку што има и „фенерџијата“ Норич.

Во попладневниот недел термин, Барнли и Вест Хем одиграа мирољубиво, без погодоци, 0-0, а мечот Брајтон – Тотенхем е одложен поради тоа што лондонскиот клуб има многу фудбалери заразени со Ковид 19.

Текстот „Лисиците“ го туркаат Њукасл кон Чемпионшип е превземен од МАКФАКС.