ЛШ: Сити го здроби Бриж, Спортинг со голема победа во Истанбул

Манчестер сити без мака со 1:5 славеше на гостувањето во Белгија кај Клуб Бриж за барем привремено да се искачи на првото место во групата А во Лигата на шампионите, а Спортинг го остави Бешикташ на нула поени кога на гостувањето во Истанбул победи со 4:1.

Тимот на Пеп Гвардиола беше доминантен на гостувањето во Белгија иако им беше потребен половина час за првиот гол кога Фил Фоден имаше фантастична асистенција до Жоао Кансело во 30. минута за прв гол. Ријад Марез во 43. минута од мечот од пенал зголеми на 0:2 пред во второто полувреме првин Кајл Вокер да постигне убав гол во 53. минута по асистенција на Де Брујне пред 19-годишниот Кол Палмер да го постигне својот прв гол во Лигата на шампионите во 67. минута од мечот. Најдобриот напаѓач на Бриж, Ханс Ванакен, во 81. минута го постигна утешителниот гол за домаќините пред Ријад Марез да стави точка на натпреварот во 87. минута.

На „Водафон парк“ во Истанбул, пак, Уругваецот Себастијан Коатес во 15. минута го донесе Спортинг во водство, Бешикташ врати преку Кајл Ларин во 24. минута, но гостите до крајот на полувремето вратија со два гола – прво Коатес само три минути подоцна го врати водството пред Пабло Сарабија од пенал во 44. минута да зголеми на 1:3. Паулињо во 89. минута ја потврди катастрофата на Бешикташ.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Клуб Бриж – Манчестер сити 1:4

Пари Сен-Жермен – РБ Лајпциг 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1462-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Бешикташ – Спортинг Лисабон 1:4

Ајакс – Борусија Дортмунд 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1464-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Текстот ЛШ: Сити го здроби Бриж, Спортинг со голема победа во Истанбул е превземен од МАКФАКС.